Ліга долучилася до українсько-американського діалогу з питань експортного контролю

4-5 лютого 2020 року у Києві відбулося засідання українсько-американського діалогу високого рівня з питань контролю за передачами стратегічних товарів і розповсюдження товарів і технологій, які можуть відноситися до зброї масового ураження.

У черговому раунді діалогу, який пройшов під співголовуванням віце-прем‘єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитра Кулеби та тимчасово повіреної у справах США в Україні Крістіни Квін, взяли участь представники Державного департаменту США, Департаменту енергетики США, Міністерства закордонних справ України та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Також з українського боку в діалозі взяли участь представники українського парламенту, Офісу президента, відомств, відповідальних за здійснення експортного контролю.

Приватні підприємства вітчизняної оборонної промисловості представив Генеральний директор Ліги оборонних підприємств України Олег Брюшковський.

Українські високопосадовці поінформували американських колег про актуальні реформи в Україні, спрямовані на посилення національної системи контролю за передачами стратегічних товарів і приведення її у відповідність до передових міжнародних практик і керівних принципів.

В ході обговорення у форматі панелі генеральний директор Ліги виступив з презентацією погляду промисловості на важливість експортного контролю.

У своєму виступі Олег Брюшковський, звернув увагу присутніх на те, що приватні виробники оборонного бізнесу повною мірою усвідомлюють важливість і необхідність експортного контролю і ті переваги, які надає підприємствам ОПК цивілізований вихід на міжнародний ринок.

Водночас, за словами генерального директора Спілки, незважаючи на оголошений державою курс на ліберизацію зовнішньоекономічної діяльності підприємств, наразі з лише 5 учасників Ліги отримали повноваження на здійснення експортно-імпортних операцій.

Виходом з цієї ситуації можуть  стати кроки щодо зменшення обсягу дискреційних повноважень державних органів експортного контролю, спрощення та прискорення процедури отримання дозволів, удосконалення внутрішньої експертизи та більш зручний порядок проведення попередньої ідентифікації виробів.

Генеральний директор Ліги зазначив, що попри наявні позитивні тенденції, започатковані  Державною службою експортного контролю України (спрощення дозвільних процедур, скорочений перелік обов’язкових документів, впровадження електронної системи у галузі державного експортного контролю, доступність санкційних списків тощо) є ряд проблемних питань, які потребують якнайшвидшого вирішення.

Насамперед, це стосується необхідності внесення змін до Регламенту Кабінету Міністрів України, адже наразі, у  зв’язку із складанням повноважень попереднім Урядом, для отримання повноважень на право здійснення експорту/імпорту продукції оборонного призначення низка оборонних підприємств, пройшовши довгий шлях  відомчих погоджень,  змушені здійснювати цю процедуру повторно.

Також Олег Брюшковський наголосив на необхідності внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999р. № 1228, відповідно до якої приватні підприємства, які мають повноваження на право здійснення експорту товарів військового призначення власного виробництва та імпорту товарів військового призначення для потреб власного виробництва зобов’язані здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни за погодженням з ДК «Укроборонпром», що призводить не тільки до втрати часу на отримання такого погодження від Концерну, а й загалом порушує їхнє право на здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

Підсумовуючи свій виступ, генеральний директор Ліги відмітив як позитив те,  що українські урядовці прислухаються до думки бізнесу і проводять значну роботу, спрямовану на подолання існуючих проблем в галузі експортного контролю. Він зазначив, що нещодавно в Мінекономіки відбулося установче засідання Міжвідомчої робочої групи з питань напрацювання змін до законодавства стосовно оптимізації взаємодії державних органів та підприємств оборонно-промислового комплексу, а також спрощення процедур отримання дозвільних документів у сфері державного експортного контролю.

Зазначена група, до складу якої входять і представники Ліги, ставить на меті розробити зміни до окремих положень законів України та до низки  нормативно-правових актів Уряду України, які  є застарілими, не відповідають вимогам часу і, відповідно, ускладнюють діяльність оборонних підприємств.

Тож є сподівання, що незабаром в державі буде функціонувати досконала законодавча база з питань експортного контролю.

Учасники Ліги отримають інформаційно-довідкові матеріалами, які розповсюджувались на  заході для використання  у роботі.

11.02.2020