Ліга взяла участь у дискусії з питань розвитку українського ОПК

9 грудня, під головуванням заступниці Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Світлани Панаіотіді та Помічника Генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордона Девіса пройшов щорічний IV семінар з розвитку оборонно-промислового комплексу України.

До участі в семінарі долучилися генеральний директор ДК «Укроборонпром» Айварас Абромавичус, народні депутати України, експерти з міжнародного секретаріату НАТО, фахівці  Мінекономіки та  Міністерства оборони України. Також активну участь у заході взяли директор Ліги із зовнішніх зв’язків Юлія Висоцька та представники підприємств-учасників Спілки: ТОВ «UA.RPA», «ФПК «РЕСУРС ГРУП», «Інфоком ЛТД»,, «НВК «Техімпекс», «Атлон Авіа».

Під час семінару учасники обговорили реформування системи оборонних закупівель, практичні аспекти оборонних контрактів, а також перспективні напрями співпраці оборонної промисловості України з НАТО.

Під час свого виступу директор Ліги із зовнішніх зв’язків Юлія Висоцька звернула увагу присутніх на сучасні виклики у сфері оборонно-промислової політики та шляхи їх подолання з точки зору приватних виробників оборонної продукції.

Зокрема, Юлія Висоцька зазначила, що для приватних виробників однією з найбільш актуальних проблем є невідповідність реаліям сучасної ринкової економіки тієї системи ціноутворення на військову продукцію, яка досі практикується в нашій державі.

Також директор Ліги із зовнішніх зв’язків нагадала учасникам семінару, що згідно даних НАКО, понад 90% оборонних закупівель відбуваються за закритими і неконкурентними процедурами, а «завдяки» залежності прибутку від собівартості у виробника втрачається мотивація покращувати та здешевлювати виріб.

Серед іншого, у виступі було наголошено на відсутність підтримки з боку держави на розвиток виробництва і розробку нових зразків озброєння та військової техніки. Критики з боку представника Ліги зазнали недолуга система кредитування виробництва по ДОЗ, втручання у господарську діяльність приватних підприємств та фактичне блокування прийняття самостійних рішень під час виконання державних оборонних замовлень.

За словами Юлії Висоцької великі сподівання приватний сектор ОПК пов’язує з прийняттям та запровадженням в дію нового Закону України «Про оборонні закупівлі», який нещодавно був прийнятий Верховною Радою у першому читанні. Приватні виробники розраховують, що завдяки оновленому законодавству, в розробці якого активну участь взяла, зокрема й Ліга оборонних підприємств України, будуть створені ефективні та прозорі механізми здійснення закупівель, утвориться конкурентне середовище, вдасться гармонізувати законодавство в сфері закупівель та вирішити проблему низького рівня рентабельності.

Тези виступу директора Ліги із зовнішніх зв’язків у своїх доповідях підтримали представники ДК «Укроборонпром», державних та приватних підприємств галузі, зі свого боку також вказавши на існуючі проблеми та запропонувавши власне бачення напрямків подальшого реформування вітчизняного ОПК.

В цілому, семінар став гарним майданчиком обміну експертним досвідом та кращими міжнародними практиками розвитку оборонної промисловості.

 

Використання матеріалу за умови вказання джерела (СС BY 4.0)

 

 

09.12.2019