Ліга взяла участь в обговоренні  законопроекту про військово-консалтингову діяльність

 

11 лютого в парламенті відбулося обговорення законопроекту №3005 «Про військово-консалтингову діяльність». Документ був розроблений за ініціативи народного депутата Ольги Василевської-Смаглюк і спрямований на врегулювання діяльності та створення суб’єктів військово-консалтингової діяльності (СВКД).

Разом із народними депутатами України, експертами та військовослужбовцями, на запрошення авторки проекту закону в його обговоренні від Ліги оборонних підприємств України взяли участь Генеральний директор громадської спілки Олег Брюшковський та заступник генерального директора ПрАТ «ХК «Укрспецтехніка» Віктор Рубан.

За словами авторки документу, законопроект про військово-консалтингову діяльність має легалізувати діяльність СВКД в Україні, дозволить державі конкурувати на міжнародному ринку військових послуг та вирішити питання працевлаштування ветеранів силових структур.

Коментуючи нагальну потребу узаконення діяльності СВКД на території нашої держави, Ольга Василевська-Смаглюк зазначила:

– Фактично в Україні вже є приватні військові компанії, але вони мають юридичні адреси за кордоном, зокрема у Болгарії, хоча співробітників наймають з України і в Україні працюють, навчаючи військовій справі тих, то може за це заплатити, а потім рекрутують їх на службу за межами України.

Разом з тим вона наголосила, що законопроектом українським СВКД буде заборонено брати участь у бойових діях за межами України.

Більше того, згідно з документом, суб’єкти військово-консалтингової діяльності не зможуть брати участь у прямих військових діях. Натомість, законопроект передбачає перелік інших послуг військового характеру, які СВКД зможуть надавати своїм потенційним замовникам, зокрема й обслуговування та ремонт військової техніки та обладнання.

В ході обговорення документу, Василевська-Смаглюк підкреслила, що легалізація СВКД – це гарна нагода для утвердження України на міжнародній арені, оскільки законопроект складено на основі документа Монтрьо, який у 2008 році Україна підписала разом з Францією, США, Великою Британією, Швейцарією, Швецією, в цілому 17 країн та 592 приватні військові компанії, переважно із США та Британії.

На засіданні учасники робочої групи – військові, експерти – в цілому схвально поставилися до легалізації СВКД, однак зазначили, що законопроект необхідно доопрацювати.

Зокрема, представники Ліги оборонних підприємств вказали на необхідність передбачити запобіжники масового переходу кадрових військових та  найкращих  спеціалістів силових структур до новоутворених суб’єктів військово-консалтингової діяльності, де прогнозовано грошова винагорода буде суттєво вищою за ту, що пропонує держава.

При цьому, Віктор Рубан вказав на ризик відтоку з українського війська значної частини фахівців, які мають досвід роботи в високотехнологічним обладнанням, озброєнням та військовою технікою, і їхніх перехід до СВКД  може негативно позначитися на боєздатності збройних сил.

Аби уникнути цього, Генеральний директор Ліги Олег Брюшковський запропонував встановити, що обов’язковою умовою працевлаштування у СВДК має стати проходження перед тим військової служби в Україні не менше ніж визначений період часу.

Фото з хроніки Ольги Василевської-Смаглюк

 

 

12.02.2020