
Думку щодо необхідності подальших змін в митному законодавстві України, які б надавали певні преференції для розробників перспективних зразків ОВТ Генеральний директор ГС «Ліга оборонних підприємств України» Олег Брюшковський висловив у коментарі Інформаційному агенству Міноборони України АрміяInform.
До Генерального директора Ліги журналісти звернулися з проханням оцінити ефективність змін, що пропонуються внесеним до Верхоної Ради проектом Закону «Про внесення змін до статті 287 Митного кодексу України (щодо спрощення ввезення складових для продукції оборонного призначення)» та розповісти, як ці зміни позначаться на процесі виготовлення зразків ОВТ для вітчизняного війська.
Ось що він зазначив з цього приводу:
«На мою думку, у разі ухвалення Верховною Радою такого закону, який внесе зміни до Митного кодексу й дозволить звільнити підприємства вітчизняного оборонно-промислового комплексу від сплати ввізного мита на складові для використання у розробленні та виробництві озброєння, військової та спеціальної техніки для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань держави, буде позитивним кроком. Таку ініціативу уряду й, зокрема, Мінекономіки можна тільки вітати. Адже від реалізації зазначеного, що приведе до зменшення ціни на озброєння та військову техніку, виграє як оборонне відомство, так і виробники: здешевлення продукції надасть силовим структурам можливість заощадити кошти на закупівлю ОВТ, а виконавцям державного оборонного замовлення вивільнити обігові кошти та використати їх для розвитку й модернізації своїх виробничих потужностей.
Однак ці зміни стосуються тільки тих підприємств, які є виконавцями державного оборонного замовлення. Водночас розробники нових, перспективних зразків озброєння (які наразі не включені в ДОЗ) на їхнє створення та підготовку до серійного виробництва, як і раніше, витрачатимуть чималі кошти на сплату податків за ввезення обладнання та складників, необхідних на етапі від розроблення дослідного зразка до запуску в промислове виробництво. Такий порядок нині розповсюджений на левову частку розробок, і це значно зменшує спроможність промисловості пропонувати Міністерству оборони України та іншим силовим структурам щось нове.
Тож на часі створення й ухвалення законодавчого акта, що передбачатиме пільги, зокрема й митні преференції для тих, хто займатиметься перспективними розробками. Маємо надію, що з появою центрального органу виконавчої влади, відповідального за формування та реалізацію державної військово-промислової політики та Агентства з розвитку технологій, які мають бути створені на виконання Указу Президента України від 27.02.2020 № 59/20 Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 18 лютого 2020 року «Про основні показники державного оборонного замовлення на 2020 рік та 2021, 2022 роки», це питання буде розв’язано».