«Телекарт-Прилад» провів комплексні практичні випробування АСУ «Простір»

На полігоні Широкий Лан, перед відбуттям для виконання бойових завдань у зону проведення ООС на сході України, було проведено командно-штабне тренування (КШТ) 54 ОМБр імені гетьмана Івана Мазепи.

В ході КШТ учасник Ліги ТОВ «Телекарт-Прилад», провів комплексні практичні випробування автоматизованої системи управління (АСУ) «Простір».

Про це повідомляє Defense Express.

Зазначається, що АСУ «Простір» має автоматизувати процеси управління боєм (від підготовки й планування до виконання й відстеження виконання) від рівня бригади і нижче.

За твердженням начальника Департаменту програмування спеціального конструкторського бюро ТОВ «Телекарт-Прилад» Романа Золотухіна, «зараз ми маємо механізовані підрозділи, які управляються від бригади до відділення включно; контури розвідки, що включають до 10-ти сенсорів, пункт артилерійської розвідки та погашення ворожих сил тощо.

Нашим завданням було продемонструвати спроможності єдиної системи на машинах командира бригади, командира артилерії, начальника розвідки, начальника протиповітряної оборони. І не просто статично, а у русі колоною».

За твердженням заступника начальника Департаменту розробки системного програмного забезпечення АСУ «Простір» Володимира Калініна, «нашим конструкторським завданням було побудувати систему, що здатна, по-перше, зібрати єдиний пул об’єктів для розвідки від усіх сенсорів (БПЛА, відео- та радіоспостереження).

По-друге, оперативно подавати їх нагору для подальшого ухвалення рішення. Окремо розглядалися можливості отримання завдання на ураження цілей артилерією. Відповідно наших внутрішніх планів, все це повинно виконуватися якнайшвидше – у межах 90-100 секунд».

Під час комплексних випробувань на полігоні Широкий Лан конструктори АСУ «Простір» перевірили можливість управління підрозділами бригади у русі.

«Ми перевірили передачу команд, GPS-координат на електронну мапу тощо під час руху машин, пересвідчились, що командир бригади (або командир нижчого рівня) здатні бачити, в точці з якими координатами безпосередньо знаходиться підрозділ, а також отримувати дані розвідки, що надходять он-лайн під час виявлення об’єкту з подальшим перетворенням його на ціль», – запевнив заступник начальника СКБ ТОВ «Телекарт-Прилад» Сергій Дегтярьов.

Також була продемонстрована мережа передачі даних на базі військових захищених УКХ-радіостанцій. На Широкому Лані було випробувано технологію Blue force tracking (BFT), що дозволяє бачити, де в онлайн перебувають усі рухомі об’єкти з числа тих, що знаходяться у підпорядкуванні військового підрозділу.

Начальник Департаменту програмування ТОВ «Телекарт-Прилад» Олег Копійка з цього приводу заявив: «Технологія є загальновизнаною, але тут ми її показуємо фактично вперше. На кожній машині було встановлено можливість передачі інформації та геопозиції.

Все це передається на командира бригади, тобто він зможе відслідковувати місцезнаходження всіх рухомих об’єктів. Практичній сенс використання технології полягає в тому, щоб оперативно приймати рішення та корегувати управління підрозділами на командних пунктах».

Комплексні випробування АСУ «Простір» на Широкому Лані проінспектував начальник управління доктрин та підготовки військ (сил) Головного управління доктрин та підготовки Генерального штабу ЗСУ полковник Валерій Семенець, а в останній день на полігон прибула делегація на чолі з Головнокомандувачем Збройних Сил України генерал-майором Валерієм Залужним, якому було представлено функціонал АСУ «Простір».

Генеральний директор ТОВ «Телекарт-Прилад» Олексій Козлов стверджує, що потужності підприємства та наявність колективу з досвідом, знаннями, військовим розумінням справи дозволяють вийти на серійне виробництво компонентів автоматизованої системи управління «Простір».

При цьому з березня 2021 року фінансування проекту з боку держави є замороженим, колектив розробників працює в бюро та на полігонах за власний кошт підприємства.

«Після зміни керівництва Збройними Силами сподіваємось на те, що рішення в даному напрямку ухвалюватимуться більш швидко й ефективно. Нині необхідно лише бажання військових і прийняття ними відповідного рішення. З відновленням повноцінних робіт по АСУ «Простір» вже наступного року можна буде отримати дослідні зразки підсистеми», – вважає Олексій Козлов.

16.08.2021