Триває публічне обговорення законопроекту «Про оборонні закупівлі»

21 листопада директор Ліги із зовнішніх зв’язків Юлія Висоцька, під час круглого столу, який відбувся в інформаційному агенстві Міністерства оборони України АрміяInform, взяла участь в експертному обговоренні переваг і ризиків законопроєкту про оборонні закупівлі (реєстраційний номер у Верховній Раді України — 2398).

Також до публічної дискусії на ключові теми: як законопроєкт забезпечує конкурентний механізм обрання постачальників, як формується остаточна вартість договору й забезпечується контроль якості продукції, робіт і послуг оборонного призначення — долучилися радник Міністра оборони України Артур Переверзєв, радник Міністра з питань розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Сергій Титарук, експерт підкомітету Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Володимир Пікузо, директор Департаменту закупівель ДК «Укроборонпром» Надія Бігун, генеральна секретарка Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Олена Трегуб, начальник Управління військових представництв МО України Станіслав Дьячук та інші.

В ході круглого столу всі учасники диспуту наголосили на прогресивності нового законопроекту, автори якого поставили за мету осучаснити законодавство й розсекретити закупівлі звичайного озброєння для українського війська. Було наголошено, що без цього Україна не досягне вимог закону «Про національну безпеку», який потребує прозорості оборонного бюджету. Також зазначалося, що в разі прийняття нового закону, будуть прибрані радянські рудименти й нівельовано корупційні ризики у цій царині, внесено зміни у систему охорони державної таємниці.

За словами Юлії Висоцької, законопроєкт в цілому просочений ліберальним духом й відповідає західним канонам, оскільки в його основу закладено принципи рівноправної конкуренції виробників озброєння та військової техніки. Свою частку для цього було внесено й представниками Ліги оборонних підприємств України, чиї пропозиції були враховані в ході підготовки законопроекту, ще до винесення його на розгляд Верховною Радою.

Разом з цим, директор Ліги із зовнішніх зв’язків звернула увагу представників Міністерства оборони на необхідності застосування процедури випробувань на етапі до укладення договору не лише для української оборонної продукції, я й тієї, яку пропонують іноземні виробники. Насамперед це мало б стосуватися тієї номенклатури військової техніки та озброєння, аналоги якої виробляються в Україні.

Окрім цього, учасники круглого столу висловили занепокоєння стосовно оприлюдненої нещодавно інформації про підготовку іншого законопроекту про оборонні закупівлі. На разі причиною для такої перестороги стала кулуарність роботи над цією законодавчою ініціативою, відсутність широкого залучення громадськості та усіх зацікавлених сторін до роботи над документом. Усі присутні наголосили на необхідності максимальної прозорості в роботі над подібними законодавчими актами, оскільки вони мають надважливе значення для держави та її обороноздатності.

Докладний звіт про перебіг дискусії, яка відбулася в рамках публічного круглого столу, організованого в Інформагентстві АрміяInform буде оприлюднено ближчим часом.

Використання матеріалу за умови вказання джерела (СС BY 4.0)

22.11.2019