У Києві пройшов семінар, присвячений приведенню закупівель Міноборони до західних стандартів

11 вересня 2018 року директор Ліги із зовнішніх зв’язків Юлія Висоцька взяла участь у семінарі «Оборонні закупівлі на основі західних стандартів 2009/81/ЄС щодо закупівель у сфері оборони», організованому Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони (НАКО) спільно з Норвезьким центром з питань доброчесності у секторі оборони (CIDS). Захід був присвячений необхідності наближати закупівлі Міноборони України до стандартів ЄС.
Значну частину оборонних закупівель необхідно розсекретити, і одночасно – підвищити увагу до чутливої інформації, яку необхідно захищати в умовах гібридної війни з Росією. Такий меседж був ключовим на семінарі, присвяченому приведенню закупівель Міноборони до західних стандартів.
Так, зокрема, народний депутат Іван Вінник повідомив, що наразі готується  законопроект, завдяки якому планується розсекретити половину закупівель, що здійснюються через Державне оборонне замовлення, адже до 50% ДОЗ – це закупівля або ремонт радянських зразків техніки чи боєприпасів, характеристики яких не становлять великої державної таємниці, а їх наявність не дає значної стратегічної переваги.
Інші учасники семінару акцентували увагу на тому, що Європейські стандарти говорять про зниження секретності у закупівлях. Навіть, при тому, що в Україні зараз йде гібридна війна, те, що можна розсекретити, треба розсекретити – значна частина закупівель має бути конкурентною. При цьому, вироблена в Україні продукція військового призначення, що дійсно становить державну таємницю і містить значну кількість ноу-хау (Богдана, Вільха, Сапсан, Стугна, Корсар тощо) має бути обов’язково засекречена.
Наразі засекречені закупівлі через ДОЗ становлять більше 22 мільярдів гривень. При цьому таємні закупівлі без застосування конкурентних процедур містять значні корупційні ризики і можливості для зловживань. Про це йдеться у новому дослідженні Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони «Шість червоних прапорців: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України», яке презентували під час семінару.
За підсумками заходу планується створити міжвідомчу робочу групу, яка працюватиме над адаптацією українського законодавства з оборонних закупівель до європейських стандартів.

Довідковий матеріал: презентація Директиви щодо закупівель у сфері оборони 2009/81/ЄС

При підготовці новини використані матеріали веб-сайту nako.org.ua

11.09.2018