«Укрспецекспорт» VS «Оборонні технології»: момент істини в турецькому гамбіті

24 червня 2020 року в «Урядовому кур’єрі», була опублікована, а відтак – вступила в силу постанова Кабінету Міністрів України від 8.04.2020р. №504, якою скасовувалися сумнозвісні норми постанов КМУ №838 та №1228, за якими суб’єкти господарювання, уповноважені на експорт товарів військового призначення, зобов’язувалися здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК «Укроборонпром».

Того ж дня, 24 червня 2020 року в Окружному адміністративному суді м. Києва було винесено ухвалу про забезпечення адміністративного позову, за якою Державній службі експортного контролю України заборонялося видавати дозвіл ТОВ «Оборонні технології» на здійснення міжнародної передачі зенітно-ракетного комплексу С-125 «Печора» для потреб Міністерства оборони Турецької Республіки.

Ухвала була винесена після того, як 19 червня поточного року один із спецекспортерів «Укроборонпрому» – «Укрспецекспорт» – подав до Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) позов до Державної служби експортного контролю України (ДСЕКУ) з вимогою, аби суд ухвалив рішення про заборону ДСЕКУ розглядати документи та надавати дозвіл приватному ТОВ «Оборонні технології» на постачання зенітного ракетного комплексу С-125 «Печора» до міноборони Туреччини.

Причина виникнення позову, якщо виходити з того, що викладено у позовній заяві – приватна компанія під час укладання зовнішньоекономічного контракту не погодила з ДК «Укроборонпром» «маркетинг ринку збуту», передбачений Постановами Кабінету Міністрів №838 від 8.06.1998 р. та №1228 від 12.07.1999 р.

Окремим рядком у позовній заяві йшлося про те, що «Укрспецекспорт» має власний зовнішньоекономічний контракт та погоджений маркетинг ринку збуту ЗРК С-125 «Печора» з МО Турецької Республіки.

Фактично, це все, що потрібно знати про те, як виглядає «чесна» конкуренція очима Державного концерну.

Натомість маємо зайвий привід упевнитися: боротьба за набуття чинності 504 постанови Кабміну – не була марною! Віднині кожен виробник, який отримав урядове рішення щодо експорту товарів військового призначення власного виробництва, має законне право на невтручання в свою господарську діяльність з боку Державного концерну, а відтак – на чесні, однакові для всіх ринкові правила гри.

Щодо учасника Ліги, ТОВ «Оборонні технології» – ми підтримуємо колег, розуміючи, що зрив виконання зовнішньоекономічного контракту, спровокований позовом «Укрспецекспорту» призвів не лише до фінансових втрат і нанесення шкоди діловій репутації окремо взятої компанії, а й в цілому підриває авторитет нашої держави на світовому ринку озброєнь.

Докладніше з обставинами справи можна ознайомитися в матеріалі Defense Express.

01.07.2020