
Пропонуємо Вашій увазі короткий зміст публікації директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентина Бадрака в інтернет-виданні газети Верховної ради України «Голос України»
ОПК України потребує інвестицій, технологій та професійного менеджменту. Наприклад, для зняття проблем щодо створення спільних із зарубіжними партнерами підприємств (а саме це забезпечить входження на український ринок потужних інвесторів) необхідно надати підприємствам усіх форм власності право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність під наглядом держави, але без обов’язкового звернення до спеціальних експортерів із запровадженням державної сертифікації виробництв. Це не тільки зменшить фактичні витрати (орієнтовно на 5—7 %), які відраховуються у вигляді комісійних спецекспортеру, а й зробить для інвестора можливою реалізацію продукції третім країнам (разом із українськими партнерами та виробництвом на території України). Удару по «Укрспецекспорту» не буде — його обійдуть лише 10—20 потужних компаній, решта 100—150 скористаються його послугами.
Якщо брати питання розвитку внутрішнього ринку, то необхідно законодавчо зафіксувати залучення приватних підприємців до реалізації завдань ОПК та розвитку державно-приватного партнерства. А також забезпечити фінансування державою підготовки серійного виробництва оборонної продукції на підприємствах усіх форм власності в разі включення її у замовлення. Варто врахувати і грошову винагороду при впровадженні розробок (роялті). А також удосконалити діяльність військових представництв щодо контролю якості продукції, а не погоджування розрахунково-калькуляційних матеріалів.
Але більш вагомим питанням є створення у структурі уряду органу виконавчої влади, який би формував та реалізовував воєнно-промислову політику держави. До останньої має належати й розробка Кабінетом Міністрів України принципів національної системи сертифікації зразків озброєння та військової техніки за стандартами НАТО й завдань щодо утворення мережі лабораторій з випробування ОВТ вітчизняного виробництва за стандартами Альянсу. На розв’язанні цього питання вже тривалий час наполягає найпотужніше об’єднання приватного сегменту ОПК — Ліга оборонних підприємств України. Зважаючи на наявність 16 замовників, цей орган покликаний також формувати загальну потребу всіх силових відомств, відповідати за впровадження нових технологій, створення спільних з іноземними партнерами виробництв, уніфікацію та стандартизацію ОВТ, включно зі створенням мережі випробувальних лабораторій.
Також цей орган має стежити, щоб підтримка імпорту не вдарила по вітчизняних виробниках.
ГС «Ліга оборонних підприємств України» звернулася до керівництва Нацбанку з пропозицією розглянути можливість введення для ОПК спеціального режиму кредитування в умовах війни. Проте в НБУ заявили про відсутність важелів впливу на ініційований ОПК перегляд політики кредитування оборонної промисловості у воєнний час. І запропонували для вирішення цих проблем звернутися до Верховної Ради з проханням прийняти низку законів про особливості управління державними банками, відновлення кредитування, а також підвищення ефективності процедур банкрутства.
Джерело