
Два з половиною місяці приватні підприємці оборонної галузі були в очікуванні юридичного оформлення постанови Уряду, яка скасовувала зобов’язання, яке було покладено на суб’єкти господарювання, уповноважені на експорт товарів військового призначення, здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК «Укроборонпром».
І вчора це таки відбулося. Не будемо гадати як (через що або через кого) це сталося. Знаємо одне – ми також «доклали до цього руку».
Нагадаємо, що скасовані урядовою постановою вимоги було введено в дію фактично два десятиліття тому, і в умовах сьогодення жодним чином вже не відповідали ні економічним реаліям і діючому законодавству, ні викликам, з якими вітчизняний оборонно-промисловий комплекс зіштовхнувся після 2014 року, ні, зрештою здоровому глузду, за яким прямий, узаконений вплив потенційного конкурента на ціноутворення та маркетинг ринків збуту інших гравців – нонсенс…
Активізація боротьби за скасування застарілих правил гри розпочалася трохи менше року тому, після того, як рішеннями Уряду визначеним приватним компаніям – виробникам оборонної продукції було надано повноваження на експорт товарів військового призначення власного виробництва. Вихід на зовнішній ринок озброєнь підприємств приватного сектору вітчизняного ОПК став тим маркером, який остаточно вказав на необхідність позбутися нормативно-правових рудиментів минулого і цілком логічно в якості каталізатора спричинив пожвавлення процесу скасування застарілих норм.
При Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України було створено Міжвідомчу робочу групу з питань напрацювання змін до законодавства стосовно оптимізації взаємодії державних органів та підприємств оборонно-промислового комплексу, а також спрощення процедур отримання дозвільних документів у сфері державного експортного контролю. До складу МРГ увійшли також і представники Ліги оборонних підприємств України, які одразу активно включилася в процес, відстоюючи інтереси підприємств приватного сектору ОПК.
Варто зазначити, що значна частка напрацювань та пропозицій, які були висунуті Лігою в якості представника галузевої громади приватних виробників продукції оборонного призначення були почуті і позитивно сприйняті усіма членами Міжвідомчої робочої групи і керівництвом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – зокрема, та практично реалізовані в Постанові Уряду, оприлюдненій вчора.
Ліга висловлює щиру подяку усім, хто працював над прийнятою Постановою. Особливо потрібно відзначити та подякувати заступниці Міністра пані Світлані Панатіотіді за її конструктивну, принципову позицію яка завжди ґрунтувалася тому, що реалізація відповідних змін в законодавчій базі дозволить демонополізувати процеси зовнішнього ціноутворення, створити рівні умови щодо самостійного здійснення зовнішньоекономічної діяльності та усунути штучні бар’єри, які призводять до зайвого витрачання ресурсів та часу підприємствами оборонно-промислового комплексу, покращить конкурентні умови.
Окрім того, висловлюємо вдячність голові Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександру Завітневичу, голові підкомітету з питань оборонної промисловості та технічної модернізації Ігорю Копитіну та всім членам Комітету, які сприяли тому, щоб означені зміни відбулися.
Також дякуємо директору ІКК «Дефенс експрес» Сергію Згурцю за його принципову позицію та постійне висвітлення означеної проблематики в інформаційному полі.
Ліга оборонних підприємств України вітає прийняте Урядом рішення, вважаючи, що його втілення у життя не тільки створить рівні умови для здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємствами всіх форм власності, а й загалом підвищить конкурентоспроможність вітчизняної продукції військового призначення на міжнародному ринку озброєння і військової техніки.
Президентська команда у своїх передвиборчих обіцянках декларувала лібералізацію експортної діяльності. Наразі зазначаємо, що зроблено вагомий крок у цій площині. Проте, проблеми залишаються і Ліга обов’язково продовжить лобіювати їх вирішення.