Представники Ліги взяли участь у семінарі з питань розвитку оборонно-промислового комплексу

11 жовтня 2018 року, у рамках виставки “Зброя та Безпека-2018”,  у київському Міжнародному виставковому центрі пройшов семінар з розвитку оборонно-промислового комплексу України за участі представників НАТО, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Міністерства оборони України, ДК “Укроборонпром” та Ліги оборонних підприємств України.
Заступник Помічника Генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордон Девіс під час семінару запевнив, що Альянс всебічно підтримує реформування оборонного комплексу України, зокрема, впровадження сучасних механізмів країн-членів НАТО у взаємодії між замовниками та виробниками.
Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юрій Бровченко у своєму виступі зосередив увагу на необхідності подальшого реформування механізмів Державного оборонного замовлення, а  директор департаменту стратегічного розвитку сектору оборони і безпеки МЕРТУ Андрій Тивончук  запевнив, що фахівці Міністерства приділяють максимальну увагу питанню зміни механізму ціноутворення у Державному оборонному замовленні та впевнені, що компроміс між виробниками оборонної продукції та військовими буде знайдено.
Представник Ліги, віце-президент компанії «UA.RPA» Даніїл Ситніков у своєму виступі розповів про досвід співробітництва  приватних українських компаній з компаніями з США в сфері військових технологій. Також, він пояснив те, чому приватні українські компанії так рідко залучаються для виконання американських контрактів для України, та що зробити, щоб збільшити участь наших компаній в цій програмі.
Інші спікери наголошували на необхідності внесення змін до вітчизняного законодавства з метою імплементації міжнародних правових норм.
Так, зокрема, заступник Генерального директора ДК “Укроборонпром” з виробництва Юрій Шуть та менеджер Ліги із зовнішньоекономічної діяльності Сергій Вілков у своїх виступах зазначили, що існуючі зараз механізми ціноутворення є рудиментом часів СРСР, які не відповідають умовам ринкової економіки і перешкоджають розвитку підприємств всіх форм власності.
Наприклад, ціни на озброєння, яке закуповується за ДОЗ визначаються у відповідності до “Методичних рекомендацій” до постанови Кабінету Міністрів України. Ці рекомендації формально встановлюють прибуток виробника у розмірі 20%, але – лише від виробничої собівартості продукції, без врахування операційних витрат, без яких не може існувати будь-яке підприємство.
Це зменшує реальний прибуток підприємств до 8%, але його і його “з’їдає” інфляція, яка також не передбачена “Методичними рекомендаціями”. Враховуючи те, що договори укладаються на початку року, а строк їх виконання приходиться на його кінець, інфляція, яка за офіційними даними становить 9% на рік, не дає можливості отримати прибуток взагалі.
Окрім того, в “Методичних рекомендаціях” не передбачено врахування у ціні таких складових, як вартість програмного забезпечення та конструкторських робіт, а також витрат на налагодження серійного виробництва, гарантійне обслуговування, тощо.
Таким чином, у підприємств не залишається грошей, які потрібні для оновлення виробничих потужностей, проведення дослідно-наукової діяльності та підвищення заробітних плат. Тобто, такий стан речей призводить до того, що підприємствам просто не вигідно працювати за ДОЗ.
При цьому, у питанні закупівлі озброєння та військової техніки іноземного виробництва, ці “рекомендації” не застосовуються, що ставить вітчизняних та іноземних зброярів у нерівне становище. Оскільки для іноземних виробників не застосовується вимога розкрити перед замовником собівартість продукції.
Учасники семінару дійшли згоди, що для реформування механізмів ціноутворення та з метою створення нової, більш сучасної моделі, побудованої на досвіді країн-членів НАТО, необхідно створити міжвідомчу робочу групу.
Ця група, до якої будуть залучені фахівці  РНБОУ, Кабміну, Міноборони, ДК «Укроборонпром», Ліги  та інших зацікавлених міністерств та відомств. має відпрацювати рекомендації щодо реформування механізму ціноутворення для його приведення до ринкових та економічно прийнятних умов, як для держзамовників, так і для підприємств оборонного комплексу України державної та приватної власності.

При підготовці новини використані матеріали партнерів Ліги ІКК «Дефенс Експрес» та ДК «Укроборонпром».

12.10.2018