
14 лютого 2019 року в Раді національної безпеки і оборони України під головуванням Секретаря РНБО України Олександра Турчинова відбулося засідання круглого столу на тему «Проблемні питання реформування оборонно-промислового комплексу України. Підвищення рівня прозорості закупівель за державним оборонним замовленням». У заході взяли участь представники Апарату РНБО України, Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, Адміністрації Президента України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Міністерства фінансів України, Фонду державного майна України, Державного концерну «Укроборонпром», Національного інституту стратегічних досліджень, ГС «Ліги оборонних підприємств», Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, Інформаційно-консалтингової компанії «DEFENSE EXPRESS», військові експерти тощо. Зокрема, від Ліги на захід були запрошені члени Правління Олег Висоцький, Лариса Татарінцева, Віра Кошова, Валентин Бадрак та Сергій Згурець.
Під час засідання круглого столу йшлося про проведення реструктуризації державних підприємств, оптимізації їх виробничих потужностей, створення вертикально-інтегрованих структур за виробничими сегментами на корпоративній основі, та про побудову сучасної системи управління оборонно-промисловим комплексом.
Олександр Турчинов у своєму виступі наголосив, що реформування оборонно-промислового комплексу є одним із пріоритетів РНБО України.
“Реформування оборонно-промислового комплексу України відбувається швидкими темпами, в цьому напрямку зроблено вже достатньо багато кроків – це і послідовний перехід на стандарти НАТО під час розробки і виготовлення нової зброї та військової техніки, підвищення обсягів виробництва та якості продукції, лібералізація зовнішньоекономічної діяльності, впровадження прямих контрактів для силових міністерств із закупівлі зброї за кордоном тощо», – зазначив Секретар РНБО України.
Під час обговорення з експертами були заслухані пропозиції щодо вирішення проблемних питань реформування ОПК та вдосконалення державного оборонного замовлення.
Олег Висоцький у своєму виступі акцентував увагу присутніх на тому, що в державі має існувати орган, відповідальний за функціонування оборонно-промислового комплексу, та реалізацію оборонно-промислової політики держави. За його словами, цього вимагає сучасна ситуація, коли 70% виконують приватні підприємства, і їх інтереси мають бути враховані. «Якщо врахувати субпідрядників, то приватних підприємств, які беруть участь у виконанні державного оборонного замовлення, ще більше», – зазначив він. При цьому Голова Правління Ліги висловив думку, що делегувати координацію ОПК Мінекономрозвитку можна, але це буде лише тимчасовим заходом. «Було б вагомим для усього ОПК, якщо б таке керівництво здійснював віце-премьер-міністр», — зазначив він.
Водночас О.Висоцький висловив думку, що на сьогодні дуже важливим було б посилити повноваження та можливості департаменту МЕРТ, який власне і займається питаннями нагляду і координації оборонної промисловості.
Також Голова Правління Ліги наголосив на наявність ще однієї важливої проблеми, яку необхідно вирішити – це призов до лав Збройних сил працівників та фахівців підприємств, які виконують ДОЗ. «Ми розуміємо, що всі мають виконувати військовий обов’язок. Але коли вузькопрофільного фахівця забирають в рамках призову, підприємства ОПК стикаються з ситуацією, коли просто не можуть виконати держоборонзамовлення вчасно», – зазначив він.
В свою чергу член Правління Ліги, генеральний директор компанії «Доля и Ко. ЛТД» Лариса Татарінцева висловила переконання, що при закупівлі продукції ОПК та іншої високотехнологічної продукції для сектору безпеки і оборони потрібно забезпечити відповідну якість продукції. За її словами, йдеться про те, що в разі закупівлі через систему державних закупівель продукції оборонного призначення та іншої високотехнологічної продукції дуже часто надається перевага виробнику, який пропонує більш дешеву продукцію. Однак у такому випадку виграє не найкращий виробник, а інколи «чистий імпортер», «ТОВ чи ФОП», який надає найнижчу ціну, вважає керівник приватної компанії.
«Щоб цього уникнути, необхідно внести зміни в законодавство – зокрема, в Закон про державні закупівлі», – переконана Лариса Татаринцева. Вона зазначила, що низька якість продукції негативно проявляє себе пізніше, хоча певний час існує ілюзія вдалої закупівлі за низькою ціною. При цьому, за її словами, Антимонопольний комітет не приділяє уваги цьому нюансу, і захищає і відстоює права лише тих, хто забезпечує низьку ціну.
Секретар РНБОУ Олександр Турчинов, коментуючи виступ Лариси Татаринцевої, зазначив, що в пріоритетах дійсно має бути відстоювання інтересів національного виробника. «Але також ціна має бути «паритетною»», додав він.
Підсумовуючи захід Олександр Турчинов зазначив:”Сьогодні ми почули багато конструктивних думок, які будуть проаналізовані та використані при визначенні шляхів реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу України, підвищення рівня прозорості державного оборонного замовлення, що має втілитися в подальшому у відповідні закони та інші нормативно-правові акти”.
При підготовці новини використані матеріали з сайтів http://www.rnbo.gov.ua/ та http://opk.com.ua/.
Фото з сайту http://www.rnbo.gov.ua/.
Більш детально з матеріалами круглого столу можна ознайомитись за посиланнями:
http://www.rnbo.gov.ua/news/3210.html
http://www.rnbo.gov.ua/news/3207.html
http://opk.com.ua/потрібно-створити-потужний-експертн/
https://defence-ua.com/index.php/home-page/6569-finansuvannya-oboronnoho-sektoru-za-pyat-rokiv-viyny-zbilshylosya-mayzhe-v-20-raziv-turchynov
http://opk.com.ua/доз-має-відкриту-і-закриту-частини-з/
http://opk.com.ua/секретар-рнбоу-назвав-пріорітети-обо/
http://opk.com.ua/має-бути-орган-відповідальний-за-опк/
http://opk.com.ua/при-закупівлі-високотехнологічної-п/